JAPONIA

Published on Maj 23rd, 2014 | by admin

Występ artystyczny Grupa Tańca Yosakoi „SAKURAMAI POLAND”

23.05.2014 (piątek)

miejsce : Aula 1.43 Wydział filologiczny UG

Grupa Tańca Yosakoi „Sakuramai Poland”

„Sakuramai Poland” to grupa tańca yosakoi, założona w grudniu 2012 r. przez Emiko Tanakę i Eriko Yamaki, celem przybliżenia Polakom japońskiej kultury właśnie poprzez taniec. Zespół składa się głównie ze studentów oraz osób pracujących, zarówno Japończyków, jak i Polaków.

Na scenie „Sakuramai Poland” prezentuje układy japońskiego tańca yosakoi, który powstał w 1954 r. w prefekturze Kōchi (na Shikoku). Taniec ten bardzo szybko zyskał na popularności, a jego festiwale odbywają się obecnie niemal w całej Japonii. Yosakoi łączy w sobie współczesną muzykę i elementy tradycyjnego tańca japońskiego, czemu zawdzięcza swój dynamiczny i żywiołowy charakter. W trakcie występów wykorzystywane są charakterystyczne dla yosakoi klekotki „naruko”. Ich radosne brzmienie i wirujące w tańcu barwne stroje tancerzy dodają występowi ekspresji i rozmachu.

Pokaz składa się z czterech reprezentacyjnych utworów tańca yosakoi. Jeden z nich, „Siechō Yosakoi Naruko Odori”, został stworzony na potrzeby pierwszego na świecie festiwalu yosakoi i uznawany jest za głównego przedstawiciela tego tańca. Płynne i łagodne ruchy nadają mu lekkości i subtelnego uroku.Pozostałe układy odznaczają się dużo większym dynamizmem, szczególnie „Nanchū Sōran Bushi”, który stanowi współczesną aranżację rybackiej przyśpiewki z Hokkaidō, mającą w swoich ruchach i zawołaniach odzwierciedlać siłę japońskich rybaków.

Członkowie grupy „Sakuramai Poland” mieli okazję zaprezentować się w tańcu na wielu różnych imprezach kulturalnych, takich jak warszawski Matsuri Piknik z Kulturą Japońską czy Japan Week w Poznaniu. Występowali również przed Pierwszą Damą Japonii, panią Akie Abe, która w czerwcu 2013 roku odwiedziła Kraków.

Tags:

Pokaz filmu NASTĘPCA KAKIEMONA (2012)

reż.  Suzanne Raes, Holandia, 49 min. 23.05.2014 (piątek) godz. 18:00 miejsce : Aula 1.43 Wydział filologiczny UG   Czy trudno...