Imprezy towarzyszące:

Published on Maj 5th, 2012 | by admin

0

Wystawa zdjęć Sylwestra Ciszka Harbińczycy na UG

Wystawę zdjęć Sylwestra Ciszka: Harbińczycy na UG

Szanowni Państwo!
Drogie koleżanki! Drodzy koledzy!

Jestem Tomek a moje chińskie imię to Yu DaChun i jestem z Chin. Przyjechałem tutaj do Gdańska z Harbinu, aby studiować język polski na Waszym uniwersytecie. W Harbinie jestem nauczycielem języka rosyjskiego. Chciałbym przedstawić moje studentki z Harbinu, które tak jak ja uczą się języka polskiego. To jest Lin Lin – Zosia, a to Iwona, czyli Gao Ling Ling. Tak – mamy polskie imiona, aby łatwiej było zapamiętać jak się nazywamy. Nasza grupa liczy w sumie 15 osób. Nie wszyscy jednak dzisiaj mogą wystąpić. Celem naszego wystąpienia jest zademonstrowanie Państwu naszych odczuć związanych z pobytem w Polsce, podsumowanie naszego pobytu w Gdańsku, ponieważ 29 czerwca wyjeżdżamy do Chin. Cieszymy się, że możemy porozumiewać się z Państwem w języku polskim.

J.polski jest dla nas trudny, ale interesujący. Największe trudności mamy z gramatyką oraz mówieniem. Kiedy Polacy mówią powoli, jesteśmy w stanie prawie wszystko zrozumieć. Wszystkie zajęcia akademickie są dla nas interesujące, ale dla mnie najlepszymi są te, które dotyczą gramatyki polskiej.

Po zajęciach akademickich spotykamy się z Polakami z wydziału filologicznego na zajęciach integracyjnych. Podczas tych zajęć czujemy się swobodnie i razem robimy wiele rzeczy na przykład: zwiedzamy ciekawe miejsca, oglądamy filmy, gotujemy polskie i chińskie, smaczne jedzenie i rywalizujemy ze sobą, oczywiście mając na uwadze zasady fair play. Dodatkowo jesteśmy czasem wolontariuszami. Pomagamy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy „Flandria” w organizacji spotkań dla dzieci. Uczestniczyliśmy w warsztatach manualnych, prowadzonych przez Belgów.
Od października 2011 roku uczestniczymy w projekcie „Kulturalne podarunki”, przygotowując razem z Polakami przedstawienie polsko – chińskie, które będzie można zobaczyć w maju na Festiwalu Kultury Chińskiej na wydziale filologicznym. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Jestem pewien, że jesteście wszyscy ciekawi, co myśleliśmy o Polsce przed przyjazdem do Gdańska. Szczerze mówiąc, mieliśmy mało informacji na temat Polski, toteż wydawał nam się Wasz kraj bardzo tajemniczy. Wiedzieliśmy, że to kraj europejski, który ma ciekawą i smutną historię. Wasz kraj kojarzył nam się z piękną przyrodą oraz pięknymi kobietami.
Kobiety w Polsce mają piękne, duże oczy i są raczej wysokie . Jedynie nie podoba nam się, że palą papierosy i używają mocnych perfum. Kobiety w Polsce są też bardziej otwarte niż kobiety z naszego kraju. Ale niestety mam żonę …
Natomiast mężczyźni z Polski są przystojni, wysocy oraz mają proste nosy. Są silniejsi niż chłopcy z Chin.
Jeśli chodzi o polskie jedzenie, lubimy barszcz, bigos oraz ciasta polskie. Niektórzy z nas lubią jeść sałatki przygotowywane przez Polaków.
Brakuje nam jednak: tofu – bo jest tego za mało w sklepach oraz chińskiego pora. Lubimy ostre jedzenie, więc czasem mamy problem z przygotowaniem naszych chińskich dań w akademiku.
Nie podoba nam się pogoda zimowa, deszcz, chmury oraz brak słońca. Wtedy wydaje nam się, że wszyscy są smutni i nieszczęśliwi.
Wolny czas w Polsce spędzamy na spotkaniach z kolegami i koleżankami. Zwiedzamy polskie miasta i odpoczywamy, zachwycając się niezwykłą przyrodą Polski. Zaskoczyło mnie, że czasami widzę dziki z okien akademika. Jest to niezwykły widok, bowiem przeważnie zwierzęta na wolności unikają ludzi.
Część z nas dużo się uczy w bibliotece. Inni spędzają czas na graniu na komputerze. Myślę, że powinniśmy mieć więcej zajęć sportowych. Chętnie byśmy grali w ping–ponga, tenisa, koszykówkę oraz pływali na basenie.
Niestety już niedługo wyjeżdżamy do Chin. Nie będziemy już mieli okazji, aby więcej rozmawiać z Polakami. Mamy nadzieję, że kiedyś wrócimy jeszcze do Polski . Na pewno będziemy tęsknić za naszymi znajomymi. Dzięki nim spędzamy tutaj miło czas. Najbardziej obawiamy się, że nasz język polski pogorszy się, kiedy wrócimy do Chin. Z drugiej strony zastanawiamy się, czy to jak mówimy po polsku, jest zrozumiałe dla Polaków.
Kończąc ten krótki referat na temat pobytu w Polsce, chcemy podziękować za pobyt tutaj i zaprosić Polaków, aby odwiedzili naszą ojczyznę.
Lin Lin, Yu DaChun oraz Gao Ling Ling

 

 

 

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wystawa Made in China

14-28 maja Wydział Filologiczny UG Wystawa prac studentów z II Pracowni Rysunku Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku prowadzonej przez Janinę...

Zamknij