Imprezy towarzyszące:

Published on Maj 5th, 2012 | by admin

0

Wystawa zdjęć Sylwestra Ciszka Harbińczycy na UG

Wystawę zdjęć Sylwestra Ciszka: Harbińczycy na UG

Szanowni Państwo!
Drogie koleżanki! Drodzy koledzy!

Jestem Tomek a moje chińskie imię to Yu DaChun i jestem z Chin. Przyjechałem tutaj do Gdańska z Harbinu, aby studiować język polski na Waszym uniwersytecie. W Harbinie jestem nauczycielem języka rosyjskiego. Chciałbym przedstawić moje studentki z Harbinu, które tak jak ja uczą się języka polskiego. To jest Lin Lin – Zosia, a to Iwona, czyli Gao Ling Ling. Tak – mamy polskie imiona, aby łatwiej było zapamiętać jak się nazywamy. Nasza grupa liczy w sumie 15 osób. Nie wszyscy jednak dzisiaj mogą wystąpić. Celem naszego wystąpienia jest zademonstrowanie Państwu naszych odczuć związanych z pobytem w Polsce, podsumowanie naszego pobytu w Gdańsku, ponieważ 29 czerwca wyjeżdżamy do Chin. Cieszymy się, że możemy porozumiewać się z Państwem w języku polskim.

J.polski jest dla nas trudny, ale interesujący. Największe trudności mamy z gramatyką oraz mówieniem. Kiedy Polacy mówią powoli, jesteśmy w stanie prawie wszystko zrozumieć. Wszystkie zajęcia akademickie są dla nas interesujące, ale dla mnie najlepszymi są te, które dotyczą gramatyki polskiej.

مبلمان اداری

صندلی مدیریتی

صندلی اداری

میز اداری

گن لاغری

آموزش زبان انگلیسی

بوی بد دهان

خرید بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

خرید بلیط اتوبوس

بلیط اتوبوس

خرید بلیط قطار

بلیط قطار

Po zajęciach akademickich spotykamy się z Polakami z wydziału filologicznego na zajęciach integracyjnych. Podczas tych zajęć czujemy się swobodnie i razem robimy wiele rzeczy na przykład: zwiedzamy ciekawe miejsca, oglądamy filmy, gotujemy polskie i chińskie, smaczne jedzenie i rywalizujemy ze sobą, oczywiście mając na uwadze zasady fair play. Dodatkowo jesteśmy czasem wolontariuszami. Pomagamy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy „Flandria” w organizacji spotkań dla dzieci. Uczestniczyliśmy w warsztatach manualnych, prowadzonych przez Belgów.
Od października 2011 roku uczestniczymy w projekcie „Kulturalne podarunki”, przygotowując razem z Polakami przedstawienie polsko – chińskie, które będzie można zobaczyć w maju na Festiwalu Kultury Chińskiej na wydziale filologicznym. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Jestem pewien, że jesteście wszyscy ciekawi, co myśleliśmy o Polsce przed przyjazdem do Gdańska. Szczerze mówiąc, mieliśmy mało informacji na temat Polski, toteż wydawał nam się Wasz kraj bardzo tajemniczy. Wiedzieliśmy, że to kraj europejski, który ma ciekawą i smutną historię. Wasz kraj kojarzył nam się z piękną przyrodą oraz pięknymi kobietami.
Kobiety w Polsce mają piękne, duże oczy i są raczej wysokie . Jedynie nie podoba nam się, że palą papierosy i używają mocnych perfum. Kobiety w Polsce są też bardziej otwarte niż kobiety z naszego kraju. Ale niestety mam żonę …
Natomiast mężczyźni z Polski są przystojni, wysocy oraz mają proste nosy. Są silniejsi niż chłopcy z Chin.
Jeśli chodzi o polskie jedzenie, lubimy barszcz, bigos oraz ciasta polskie. Niektórzy z nas lubią jeść sałatki przygotowywane przez Polaków.
Brakuje nam jednak: tofu – bo jest tego za mało w sklepach oraz chińskiego pora. Lubimy ostre jedzenie, więc czasem mamy problem z przygotowaniem naszych chińskich dań w akademiku.
Nie podoba nam się pogoda zimowa, deszcz, chmury oraz brak słońca. Wtedy wydaje nam się, że wszyscy są smutni i nieszczęśliwi.
Wolny czas w Polsce spędzamy na spotkaniach z kolegami i koleżankami. Zwiedzamy polskie miasta i odpoczywamy, zachwycając się niezwykłą przyrodą Polski. Zaskoczyło mnie, że czasami widzę dziki z okien akademika. Jest to niezwykły widok, bowiem przeważnie zwierzęta na wolności unikają ludzi.
Część z nas dużo się uczy w bibliotece. Inni spędzają czas na graniu na komputerze. Myślę, że powinniśmy mieć więcej zajęć sportowych. Chętnie byśmy grali w ping–ponga, tenisa, koszykówkę oraz pływali na basenie.
Niestety już niedługo wyjeżdżamy do Chin. Nie będziemy już mieli okazji, aby więcej rozmawiać z Polakami. Mamy nadzieję, że kiedyś wrócimy jeszcze do Polski . Na pewno będziemy tęsknić za naszymi znajomymi. Dzięki nim spędzamy tutaj miło czas. Najbardziej obawiamy się, że nasz język polski pogorszy się, kiedy wrócimy do Chin. Z drugiej strony zastanawiamy się, czy to jak mówimy po polsku, jest zrozumiałe dla Polaków.
Kończąc ten krótki referat na temat pobytu w Polsce, chcemy podziękować za pobyt tutaj i zaprosić Polaków, aby odwiedzili naszą ojczyznę.
Lin Lin, Yu DaChun oraz Gao Ling Ling

 

 

 

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wystawa Made in China

14-28 maja Wydział Filologiczny UG Wystawa prac studentów z II Pracowni Rysunku Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku prowadzonej przez Janinę...

Zamknij