JAPONIA film straż przyboczna

Prelekcja o kinie samurajskim Marek Sfugier i pokaz filmu STRAŻ PRZYBOCZNA

24 maja 2014 (sobota)

16:30 – 18:30

Prelekcja Filmy samurajskie Akiry Kurosawy Marek Sfugier i pokaz filmu STRAŻ PRZYBOCZNA (1961) reż. A.Kurosawa, Japonia, 110 min.

STRAŻ PRZYBOCZNA (1961) Japonia, 110 min.

reżyseria: Akira Kurosawa

scenariusz: Ryuzo Kikushima

obsada : Toshiro Mifune, Eijiro Tono, Isuzu Yamada i inni

Jest to historia ronina, samuraja bez swego pana, który wędrując w poszukiwaniu szczęścia, trafia do miasteczka terroryzowanego przez dwie zwalczające się bandy. Ronin jest świetnym szermierzem i oba gangi zabiegają o niego. On zaś okazuje się równie znakomitym graczem i tak prowadzi rozgrywkę, że na placu boju nie pozostanie nikt żywy. Odtwórcą głównej roli jest ulubiony aktor japońskiego reżysera, osobowość wyróżniająca się sporą charyzmą, umiejętnościami oraz urokliwą dozą szaleństwa i nonszalancji – Toshiro Mifune, który po raz kolejny pokazuje pełnie swojego warsztatu aktorskiego.

Prelekcja oparta będzie na artykule pt. „Realizm historyczny w filmach jidai-geki Akiry Kurosawy – Aspekty wybrane”, opublikowanym w książce Akira Kurosawa – Twórca japoński, twórca światowy (Kraków 2011). Głównym tematem wystąpienia będzie film Yōjimbō (pol. Straż przyboczna, Japonia 1961), przedstawiony jako książkowy przykład filmu samurajskiego, który wraz z sequelem doprowadził do reinkarnacji gatunku w latach 60. minionego wieku. Pod względem analizy autor skupi się przede wszystkim na dwóch wątkach, mianowicie: bushidō – znaczeniu drogi wojownika w filmie samurajskim oraz stereotypie miecza i muszkietu (rewolweru) powracającym stale w jidai-geki Kurosawy.

Marek Sfugier – historyk, doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego, autor publikacji nt. japońskich sztuk bojowych, etyki samurajskiej oraz japońskiego kina historycznego; tłumacz i współautor m.in. Japonii w oczach Polaków t. 1 i t. 2 (Gdańsk 2008 i 2009), Etos rycerski w historii, literaturze i kulturze (Gdańsk 2010) oraz Akira Kurosawa – Twórca japoński, twórca światowy (Kraków 2011); publikuje również w Gdańskich Studiach Azji Wschodniej (z. 2, 2012 oraz z. 4, 2013).

Tags: , , , , ,

10287686_10152085057436586_260079920_o
Performance teatr tańca butoh – Mushi no hokō – Teatr Amareya & Joanna Duda

24 maja 2014 (sobota) 19:00-19:45 Miejsce : Aula 1.43 Wydział filologiczny UG Mushi no hokō Teatr Amareya & Joanna Duda...