Wykłady

godz.19.00-19:45
Aula 1.43 wydział filologiczny UG

Prelekcja o autorskim kinie Kim Ki Duka – Magda Malinowska

„Kim Ki-duk. Na tropach współczesnego auteur”

Chcę zrobić film.
Nie obchodzi mnie, że będzie nudny.
Kim Ki-duk

Kim Ki-duk, autor ponad dwudziestu filmów, na czele z takimi produkcjami jak „Wiosna, lato, jesień, zima i… wiosna” czy „Pusty dom”, to enfant terrible kina koreańskiego. Nagradzany na wielu festiwalach europejskich, m.in. w Wenecji czy w Berlinie, w kraju tolerowany jest głównie ze względu na międzynarodową karierę. Reżyser „Samarytanki” z powodzeniem odnajduje się wśród mechanizmów rządzących przemysłem filmowym, stanowiąc doskonały przykład współczesnego auteur. W jego kinie – często pozbawionym słów, pełnym przemocy, a zarazem przesiąkniętym charakterystyczną estetyką, gdzie poetyckie kadry mieszają się z bolesną wiwisekcją okrucieństwa, nie trudno odnaleźć wielu powracających motywów. Kim Ki-duk nie boi się naruszać społecznego tabu, w przewrotny sposób wykorzystywać autobiografizmu, flirtować z innymi dziedzinami sztuki (malarstwo, performance), a w końcu – zwrócić kamerę na siebie samego – tak, jak to robi w „Arirang”. Czy jest geniuszem, czy może wielkim oszustem?

„Korea nieznana” – wykład Czesława Podleśnego

23 maja 2015 sobota godz. 18:00-19:00 Aula 1.43 wydział filologiczny UG Korea opowiedziana i pokazana przez rzeźbiarza Czesława Podleśnego (Akademia...